علی سلطانی با تحصیلات کارشناسی مکانیک و کارشناسی ارشد ادبیات، فعالیت نویسندگی خود را با فیلمنامه نویسی آغاز کرد. در ابتدا هنرجوی سینما جوان بود که بعد‌ها به نوشتن داستان کوتاه و رمان روی آورد.
اولین کتاب او در سال ۱۳۹۶ به نام (چیزهایی هست که نمی‌دانی) به چاپ رسید. رونمایی از این کتاب در نمایشگاه کتاب باعث استقبال کم‌نظیری از سوی مخاطبان شد که حواشی مختلفی به دنبال داشت.
چیزهایی هست که نمی‌دانی، مجموعه ای از داستان‌های کوتاه است که نویسنده آن را منتسب به تجربیات و نگاه خود در باب عشق برای دوران نوجوانی و قسمتی از جوانی می‌داند!
و اما کتاب دوم علی سلطانی به نام راز رُخشید برملا شد، دو سال بعد به چاپ رسید. که باعث ازدحام کم سابقه‌ای در روز اول نمایشگاه کتاب شد که توجه تمام خبرگزاری‌ها را به خود جلب کرد. به طوری که در پایان نمایشگاه، ده چاپ از این کتاب به فروش رسید که نشان از ارتباط صمیمانه‌ی نویسنده با مخاطبانش داشت.
وی همچنان در این سال‌ها فعالیت‌ها و پژوهش‌های مختلفی در حوزه داستان نویسی داشته و توانسته کارگاه‌های داستان‌نویسی پویایی در تهران، اصفهان و مشهد برگزار کند که در ادامه به دلیل استقبال فراوان، چند کارگاه‌ داستان نویسی با هدف کمک به علاقه‌مندان به نویسندگی به صورت مجازی برگزار کرد.
فعالیت‌های این نویسنده جوان همچنان ادامه دارد که برای دریافت اطلاعات به روزتر می‌توانید به صفحه اینستاگرامش مراجعه کنید.